Program

UROKLIWY Bornholm i jego bosko w słońcu skąpana mniejsza siostra Christianso czyli ROWEREM BEZTROSKO przed siebie!

Termin kolejnej wyprawy Arte Bornholm – trekking rowerowy po duńskich wyspach:  sierpień 2017

UROKLIWY Bornholm i jego bosko w słońcu skąpana mniejsza siostra Christianso czyli ROWEREM BEZTROSKO przed siebie!

W trakcie tegorocznej wyprawy zaplanowaliśmy wiele atrakcji. Przemierzymy Bornholm i Christiano rowerami i pieszo. W przepięknych plenerach Skandynawii odbędziemy malarskie happeningi, by zainspirować się do barwnego życia. Zapraszamy do wspólnej przygody!


Dzień 1- /Sobota/

Spotkanie we wczesnych godzinach porannych na przystani promowej w Kołobrzegu. Podróż promem z rowerami do portu w Nexo. Kawa i poczęstunek na powitanie Skandynawii na ryneczku nieopodal portu. Omówienie programu. Czas na powłóczenie się po miasteczku. Trekking rowerowy do miejscowości Ronne. Po drodze degustacja winna w lokalnej małej winnicy. Bornholm oferuje 300 km tras rowerowych i jednocześnie niezwykłej urody zakątki, więc nasz trekking będzie obfitował w wiele przystanków przez najbliższe dni. Nocleg na campingu w Ronne usytuowanym przy urokliwej plaży, który stanie się naszym domem na 6 nocy.Dzienna trasa na dwóch kółkach: 42 km.

Bornholm2009 031
Dzień 2 – /Niedziela/

Trekking rowerowy do miejscowości Hasle i degustacja morskich przysmaków w lokalnej wędzarni. Dalej malowniczą trasą do pięknego miejsca w okolicach Jons Kopel. Historia głosi, że miejsce swoją nazwę wzięło od imienia mnicha Jona, który z 20 metrowej skały próbował nawracać Bornholmczyków na chrześcijaństwo w sposób bynajmniej nie humanitarny. Powrót przez Ronne na camping. Dzienna trasa na dwóch kółkach: 40 km.

Bornholm2009 063
Dzień 3 – /Poniedziałek/

Poranny trekking rowerowy do pięknej  osady portowej Gudhjem. Rejs na uroczą wyspę Christianso, która jest zabytkiem architektury i przyrody. Leniwa włóczęga po wysepkach – Christianso niewielkim mostem połączone jest z jeszcze mniejszą Frederikso. Możliwość kąpieli w zatoczce. Na tej malusieńkiej wyspie, mieszka przez okrągły rok zalewie 100 osób. Wyspa nie jest skansenem. W scenerii starej fortecy toczy się współczesne życie a jej mieszkańcy wychodzą z ukrycia, gdy odpływa ostatni prom z turystami. Wielu z nich to artyści malarze, którzy zafascynowani wyjątkowym światłem i barwami wyspy postanowili na niej osiąść i tworzyć. Zimą jedyne stałe połączenie z Christianso zapewnia „Peter” czyli łódź dowożąca pocztę dla mieszkańców, jeśli pozwolą na to warunki pogodowe.

Wyprawa-Arte-Bornholm-2013-176sObiad w legendarnej wędzarni ryb w Gudhjem. Dla zainteresowanych fakultatywnie czas na odwiedzenie muzeum malarstwa znanego duńskiego artysty: Oluf Host museet w Gudhjem, które osobiście poleca pewien znany nam ze swojej gościnności architekt zamieszkujący niewielką rybacką wioskę. Powrót na noc do Ronne. Dzienna trasa na dwóch kółkach: 50 km.

Bornholm2009 237

Dzień 4 – /Wtorek/

Czas wolny na NICNIEROBIENIE. Z założenia dzienna trasa na dwóch kółkach: 0 km.

Dzień 5 – /Środa/

Trekking rowerowy do lasów Allmindingen w okolicach Aakirkeby.  Po drodze zwiedzanie jednego z kościołów w kształcie rotundy na trasie do Aakirkeby i rowerem na najwyższe wzniesienie w Dani. Twórczy Happening w okolicach Doliny Echa: “Żyj KoLoRoWo”. Obraz przekażemy dzieciom ze szkoły na Saharze marokańskiej. Wieczorem ognisko i wspólnie przygotowana ciepła kolacja. Dzienna trasa na dwóch kółkach: 5o km.

Dzień 6 – /Czwartek/

Tego dnia zwiedzanie ruin średniowiecznego zamku Hammershus. Trasa tego dnia będzie obfitowała w podjazdy, wzniesienia i piękne widoki roztaczające się z klifów i na klify północnej części Bornholmu. Rozpoczniemy od trekkingu w stronę Muzeum Sztuki Współczesnej, gdzie udamy się na lunch. Odwiedzimy malownicze klify Hellingdommen i portowe miasteczko Allinge. Powrót ciekawą, lecz wymagającą trasą wzdłuż pięknego wybrzeża lub szybszą i prostą drogą poboczem. Dzienna trasa na dwóch kółkach: 60 km.

Bornholm2009 275

Dzień 7 – /Piątek/ 

Dzień wolny. Czas na plażowanie i leniwe szwędanie się po stolicy wyspy Ronne. Rano dla chętnych warsztat malarskich miniatur. W Ronne można powędrować od kafejki do galerii, powłóczyć się z aparatem, wyszukać dla siebie ciekawe designerskie ubrania, odwiedzić sklepy z rękodziełem, lokalnymi produktami, podpatrzyć to i owo.

Ostatni wieczór przy ognisku na plaży. Dzienna trasa na dwóch kółkach: 0 – 5 km.

Dzienna trasa na dwóch kółkach: 0 – 5 – 35 km.

Bornholm2009 319

Dzień 8 – /Sobota/

Trekking rowerowy do Nexo poprzeplatany błogim relaksem i kąpielą na bajkowych plażach w Dueodde słynących z białego piasku, który niegdyś sprzedawano i sypano do klepsydr. O godz 17.00 rejs do Kołobrzegu. Koniec ARTE BORNHOLMU o 22.30. po wspólnym pożegnaniu się na przystani promowej w Polsce. Dzienna trasa na dwóch kółkach 43 km.

DO ZOBACZENIA NA ROWEROWYM SZLAKU 🙂

Bornholm2009 341

Uwaga: Program może ulec nieznacznym zmianom ze względu na warunki pogodowe i kondycję grupy. Zmiany wprowadzamy na korzyść grupy.

Termin wyprawy: sierpień 2017

Idea Wyprawy

Koszt i Zgłoszenia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s